Summer Dance Forever brings the best dancers from around the world to Amsterdam to teach you choreographies, moves and skills. So start planning your workshop schedule and don’t miss the opportunity to learn from the best! 

All workshops will take place at the Academy for Theatre and Dance on Monday 20 August, Tuesday 21 August and Wednesday 22 August 2018. Regular tickets for the workshops (€20 per workshop) are on sale from June 1st, till then you can buy your early bird package including workshops with a discount.

MONDAY 20 AUGUST 2018

10.15-11.45
Yugson (house)
Dedson (hiphop)
Kite (popping)
Shan S (house)

12.00-13.30
Ejoe (house)
Icee (hiphop)
Nobby (locking)
Toyin Sogunro (house)

13.45-15.15
Hiro (house)
Ukay (hiphop)
Damon Frost (popping)
Caleaf (house)

15.30-17.00
Marie Kaae (house)
Link (hiphop)
FloMaster (locking)
Icee (hiphop)

17.15-18.45
Tony McGregor (house)
Physs (hiphop)
Boogie Frantick (popping)
Yugson (house)

19.00-20.30
Kapela (house)
Niako (hiphop)
Manu (locking)
OG (house)

20.45-22.15
Meech (house)
Physs (hiphop)
Amneris Martinez (salsa)
John Agesilas (UK Jazz)

 

TUESDAY 21 AUGUST 2018

10.15-11.45
Kapela (house)
Physs (hiphop)
Damon Frost (popping)
Hiro (house)

12.00-13.30
Caleaf (house)
Ukay (hiphop)
FloMaster (locking)
Link (hiphop)

13.45-15.15
Marie Kaae (house)
Niako (hiphop)
Boogie Frantick (popping)
Amneris Martinez (salsa)

15.30-17.00
Yugson (house)
Icee (hiphop)
Manu (locking)
Shan S (house)

17.15-18.45
Meech (house)
Jimmy Yudat (hiphop)
Amneris Martinez (salsa)
OG (house)

19.00-20.30
Tony McGregor (house)
Link (hiphop)
Nobby (locking)
Ejoe (house)

20.45-22.15
Toyin Sogunro (house)
Dedson (hiphop)
Kite (popping)
John Agesilas (UK Jazz)

 

WEDNESDAY 22 AUGUST 2018

 

10.15-11.45
Meech (house)
Niako (hiphop)
Damon Frost (popping)
Caleaf (house)

12.00-13.30
Tony McGregor (house)
Jimmy Yudat (hiphop)
Manu (locking)

13.45-15.15
Kapela (house)
Dedson (hiphop)
Toyin Sogunro (house)
Waydi (hiphop)

15.30-17.00
Ejoe (house)
Jimmy Yudat (hiphop)
Kite (popping)
Tony McGregor (house)

17.15-18.45
Yugson (house)
Link (hiphop)
Shan S (house)
Waydi (hiphop)

19.00-20.30
Hiro (house)
Ukay (hiphop)
FloMaster (locking)
John Agesilas (UK Jazz)

20.45-22.15
OG (house)
Icee (hiphop)
Boogie Frantick (popping)
Kapela (house)